0
  • سبد خرید شما خالی است !

مقالات علمی نماسازان مروارید

تاثیر نانوذرات بر مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی به متریال هایی گفته می شود که به صورت طبیعی یا مصنوعی در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. مصالح طبیعی از معادن سطح زمین استخراج می شوند و مصالح مصنوعی با استفاده از تکنولوژی های جدید تولید می شوند. امروزه برخی از مصالح مصنوعی نسبت به مصالح طبیعی از دوام و مقاومت بالاتری برخوردار بوده و در برابر شرایط متغیر جوی دچار آسیب نمی شوند.

پاسکاری مسوولیت در گودهای ساختمانی

ریزش گود و ساختمان‌های مجاور آن در اقصی نقاط شهر و کشور هرچند به تکرار مورد مشاهده یا اطلاع شهروندان واقع می‌شود ولیکن از حجم تاسف و تاثر ایشان درخصوص خسارات مالی و جانی این حوادث نمی‌کاهد. حوادثی که از ضعف تامین ایمنی و کیفیت ساخت‌و‌ساز حاصل شده و هر بار با پاس‌کاری مسوولیت میان سازمان‌های متولی از شهرداری، سازمان نظام مهندسی ساختمان و اداره کار مواجه است

تأمین پارکینگ در مازاد فضای باز

تأمین پارکینگ در مازاد فضای باز جزء زیربنا محسوب نمی گردد و به شرط آنکه مانور اتومبیل تامین باشد در مازاد فضای باز به ازای هر پانزده متر مربع یک واحد پارکینگ قابل تامین است.

محاسبه سرانگشتی مقایر مصالح مصرفی

اسکلت فولادی: الف – وزن آهن آلات مصرفی در سازه های با اسکلت فولادی با مهاربندی هم مرکز بدون وزن آرماتور سقف ۴۵ -۷۰ کیلوگرم بر مترمربع ب – وزن آهن آلات مصرفی در سازه های با اسکلت فولادی با مهاربندی غیر هم مرکز بدون وزن آرماتور سقف ۵۰ -۷۵ کیلوگرم بر مترمربع ج – وزن آهن آلات مصرفی در سازه فولادی با قاب خمشی متوسط و معمولی بدون وزن آرماتور سقف ۶۵ -۱۰۵ کیلوگرم بر مترمربع ......

آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمانها
چگونه از وضعیت استاندارد آسانسور ساختمان‌مان مطلع شویم؟

مسلم بیات از فراهم شدن امکان استعلام پیامکی وضعیت گواهی ایمنی آسانسورها خبر داد و اظهار کرد این اقدام از سوی سازمان ملی استاندارد ایران و در راستای استانداردسازی آسانسورها ایجاد شده است

مهم‌ترین پارامترها برای تهیه بتن مقاوم جهت ساختمان‌سازی

دکتر محسن تدین، دبیر اجرایی کنفرانس دوام بتن امروز در این کنفرانس با تاکید بر اینکه برگزاری کنفرانس برای تمرکز توجه‌ها به یک مساله است، گفت: مساله دوام بتن یکی از مقوله‌های مهم به شمار می‌رود و در این کنفرانس درصدد هستیم تا با ارائه نتایج تحقیقات وضعیت بتن کشور را ارتقاء دهیم.

تاریخچه دوربین و دستگاه های نقشه برداری و تکامل آن تا به امروز

سیر تکاملی دستگاه‌های نقشه‌برداری: در فعالیت‌های مهندسی جهت تعیین موقعیت سه‌بعدی اجسام، تصاویر آن‌ها را در صفحات افقی و قائم ترسیم می‌کنند و با مشخص بودن موقعیت در صفحات افقی و قائم، وضعیتشان را در فضای سه‌بعدی متوجه می‌شوند. لذا دستگاه‌های اندازه‌گیری نقشه‌برداری باید قابلیت این را داشته باشند که زوایایی را در صفحات افقی و قائم اندازه‌گیری کنند و نخستین شرط برای اجرای این کار، ایجاد صفحات افقی و قائم در فضا است.

انواع دیوارهای ساختمانی از نظر عملکرد و مصالح را بشناسید

چنانچه با دقت به پیرامون خود بنگرید، خواهید فهمید که ساختن دیوار با چه هدفی صورت می‌پذیرد. به چه شکل کلاس درس شما از فضای راهرو، حیاط و … جدا می‌گردد؟ چه عاملی موجب می‌شود که گرما، سرما، سر و صدا، رطوبت و… به داخل کلاس و برعکس وارد نشود؟ یا تحمل وزن سقف کلاس برعهده‌ی چیست؟

آشنایی با انواع پلان های ساختمانی و دستورالعمل ترسیم اصولی آن

هدف از طراحی ساختمان‌های اداری، ارائه‌ی خدمات اداری، آموزشی، حرفه‌ای و… می‌باشد. زیربنا و ابعاد فضاها به کاربری و تعداد مراجعان آن وابسته است. در شکل زیر می‌توانید یک ساختمان اداری را مشاهده کنید.

شیوه ترسیم دیوارهای بتنی و مراحل انجام آن به صورت کامل

به منظور شکل دادن به دیوار بتنی، بایستی از قالب‌هایی به شکل مقطع دیوار با توجه به طول و ارتفاع آن، استفاده کرد. برخی اوقات نیز از فولاد برای مقاومت بیشتر دیوارهای بتنی در برابر نیروهای وارده، در داخل بتن بهره می‌گیرند. بدین ترتیب که میلگردهایی را با قطرهای متفاوت در آن قرار می‌دهند. این دیوارها را، «بتن مسلح» می‌نامند. در شکل بعدی می‌توانید نوعی دیوار بتنی مسلّح حائل را ملاحظه کنید.

شیوه ترسیم دیوارهای سنگی و مراحل انجام آن
شیوه ترسیم پلان ساختمان های آجری و مراحل انجام آن

پلان، به تصویری که از برش افقی فرضی ساختمان ترسیم می‌گردد، اطلاق می‌شود. صفحه‌ی برش تقریباً از دو سوم تا سه چهارم ارتفاع هر طبقه عبور می‌نماید و قسمت‌های گوناگون ساختمان را نظیر درها، دیوارها، پنجره‌ها، پله‌ها، کمدها و… قطع کرده و عناصری مانند مبلمان و لوازم خانه، کف‌سازی و اختلاف سطوح و … را قابل مشاهده می‌کند. در اشکال زیر، مراحل ایجاد یک پلان به تصویر کشیده است.

انواع پله ساختمان و اجزایش +دستورالعمل ترسیم صحیح پله, رمپ و آسانسور

به منظور ارتباط بین دو سطحی که اختلاف ارتفاع دارند، بایستی از امکانات خاصی استفاده گردد. بدین منظور انسان همیشه با به‌کار بردن دانش و وسایلی که در اختیار داشته، در هر زمان توانسته به گونه‌ای مناسب این فاصله را طی کند. امروزه به دلیل نیازی که بشر به ساختمان‌های بلند دارد، بهره‌گیری از وسایل ارتباطی مناسب بین طبقات ضروری است. این وسایل بدین شرح می‌باشند:

همه چیز درباره نما, انواع و دستورالعمل اصولی ترسیم آن

طراحی ساختمان صرفاً به سازماندهی و در کنار هم قرار گرفتن فضاها محدود نمی‌گردد بلکه بایستی ضمن طراحی فضاهای داخلی، به ترکیب و کیفیت بیرونی ساختمان هم توجه شود و همزمان با تکمیل پلان‌ها و مقاطع، نماها نیز طراحی گردند. شکل بعدی نمای یک ساختمان را به نمایش می‌گذارد.

تدوین سند جامع ساخت صورت میگیرد
مناسبات جامعه و سازندگان مسكن باید بازسازی شود.
انواع محصولات رقیب آجروسفال
تاريخچه آجر
مصالح نوین در خانه های جدید
آجر رسی – ویژگی ها و روش های آزمون
به باد رفتن سرمایه ملی !
معتبرترین سند برای بیمه ساختمان شناسنامه فنی  می باشد
انهدام بلوک‌های پلی استایرن و یونولیتی غیراستاندارد
بلوک سفالی یا بلوک پلاستوفوم کدام بهتر است ؟
مقایسه بلوک سفالی با بلوک سیمانی سبک
تاریخچه سفال و سفالگری در ایران
اهميت سفال در باستان شناسي
تاریخچه معماری مدرن

برای دیدن سایر مقالات کلیک نمائید